12 Spotkaniu Teatralnym Terapii i Teatru w Łodzi

W dniach od 05.06-08.06 2016 uczestnicy grupy terapeutycznej poprzez teatr działającej przy Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych – ZOZ S.A pod przewodnictwem Katarzyny Kaźmierczak i Elwiry Stanieckiej wzięli udział w Międzynarodowym Biennale, XII Spotkaniu Teatralnym Terapii i Teatru w Łodzi.

Międzynarodowe Biennale w Łodzi poświęcone jest twórczości teatralnej poprzez terapię osób niepełnosprawnych psychicznie i fizycznie oraz upowszechnianiu idei terapii, edukacji i integracji przez teatr oraz potrzeb i możliwości udziału osób ,, wykluczonych” we współczesnej kulturze.

Podczas czterodniowego pobytu nasi uczestnicy mieli możliwość obejrzeć spektakle teatrów zawodowych jak również w spektakle  osób niepełnosprawnych artystów amatorów, zarówno dzieci jak i dorosłych, a także grup integracyjnych. Ponadto czynnie brali udział w wielu warsztatach terapeutycznych min.  „Superbohaterowie” – warsztaty performatywne w przestrzeni miejskiej, warsztaty taneczne prowadzone przez Belga Jeroena Baeyensa, oraz w warsztatach grafiki dotykowej.

Podczas konferencji pt. Teatr nie/dostepny maiała wystapienie p. Katarzyna Kazimierczak, po jej wystąpieniu nastąpiła projekcia filmu „ŚNIĄC”, który jest zapisem artystycznym snów naszej grupy terapeutycznej., jest on elementem terapii pomagającej w pokonywaniu strachów i lęków . Film bardzo poruszył widownię i cieszył się dużym uznaniem poprzez burzę oklasków, co przełożyło się na ilość podarowanych płyt z nagranym filmem ,, ŚNIĄC „. Dzięki prezentacji naszego filmu „Śniąc” uwierzyli w swoje siły, talent, dowartościowali się. Zabierali głos w dyskusji, która wywiązała się po naszym filmie. Było to bezcenne doświadczenie dotyczące sztuki autoprezentacji. Nasz film zainteresował wiele osób ze środowiska zajmującego się wsparciem osób chorych psychicznie. Organizatorzy Dni Solidarności z Osobami Chorującymi na Schizofrenię z Sopotu bardzo chcieliby jesienią pokazać nasz film podczas najbliższych obchodów.

Niektóre spektakle, warsztaty odbywały się w tym samym czasie, wówczas dzieliliśmy się na dwie podgrupy.

Nasza grupa bardzo się zintegrowała na wyjeździe. Uczestnicy byli bardzo zaangażowani w warsztaty, dyskusje, chętnie oglądali spektakle i wystawy.

Po zakończeniu każdego dnia pobytu odbywało się spotkanie grupowe poświęcone przeżytym emocją, refleksją i własnymi spostrzeżeniami.

Najwięcej radości sprawił fakt, że mogą być razem, nauczyli się wspólnie pokonywać przeszkody, bariery codziennego życia i wzajemnie się wspierać.

Istotną wartością, która pojawiła się u uczestników jest nadzieja na aktywne życie we współczesnym społeczeństwie co jest istotną zaletą takich wyjazdów i spotkań dla ludzi.

Grupa „Inni, obcy,tacy sami” zintegrowała się także z grupą „Pogotowie Teatralne” z Legnicy oraz z innymi uczestnikami biennale. Mimo bardzo napiętego harmonogramu udało się nam także trochę zwiedzić Łódź, na tyle, by mieć wielką chęć wrócić tam za dwa lata z nowym spektaklem lub filmem…