Podsumowanie Dnia Słonecznika 2014

Bajka17 grudnia o godz. 14:00 w polkowickim Kinie odbył się Dzień Słonecznika realizowany w ramach Kampanii Społecznej promującej zdrowie psychiczne „Inni? Obcy? Tacy sami…”. 

Podczas spotkania mogliśmy zobaczyć przedstawienie teatralne przygotowane przez Grupę rozwoju osobistego poprzez teatr pt. „Bajka o młodej czarownicy”. Wiersze do przedstawienia „Jestem tutaj i żyję” oraz „Człowiek” przygotowała uczestniczka warsztatów p.  Magdalena Helmes. Zdjęcia autorstwa Zbigniewa Dawida. 

Jak podkreśla p. Katarzyna Kaźmierczak – opiekunka artystyczna grupy: „Nasz występ jest efektem rozmów i przemyśleń dotyczących tolerancji wobec inności. Szczególnie interesowała nas inność osoby przeżywającej kryzys psychiczny, chorującej psychicznie czy też somatycznie. Każdy z nas pewnie nieraz czył się INNY,  OBCY, przeżywał kryzys, rozpacz, wielki smutek, bezradność i właśnie dlatego uważamy, że tak naprawdę jesteśmy TACY SAMI.” 

Następnie mogliśmy zobaczyć spektalkl przygotowany przez aktorów z Pogotowia Teatralnego z Legnicy pt. „Burza”. 

Spektakl stanowi adaptację dramatu Williama Shakespeare’a na opowieść o uzależnieniu. Dla Prospera dręczonego przez urojenia i nieodstępującego go na krok Ariela jest to uzależnienie od choroby, dla Mirandy, jego córki, uzależnienie od miłości, która potrafi tworzyć przecież równie silne iluzje, co szaleństwo. Kaliban, która w naszym przedstawieniu jest kobietą dręczoną przez zazdrość, jest gotowa na wszystko, byle nie musieć patrzeć na cudze szczęście. Jest też wesoła kompania złożona z Trinkulli, Stefany i Ferdynanda, którzy żyją ciągłą zabawą, na wiecznym rauszu. Każdy ulega tu swego rodzaju szaleństwu, które prowadzi do ostatecznej burzy. Trudno jednak kogokolwiek winić, bo wszyscy są tylko narzędziami pod panowaniem…  No, właśnie… Czyim?

Między spektaklami mogliśmy wysłuchać doktora Jacka Jazego na temat pomocy osobom z chorobą psychiczną.

Wszyscy uczestnicy dnia słonecznika otrzymali albumy ze zdjęciami wykonanymi przez grupę z warsztatów fotograficznych.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z przedstawień:

Zapraszamy do obejrzenia relacji z Dnia Słonecznika przegotowanej przez TV Polkowice.